Kancelaria Adwokacka

Kancelaria Adwokacka

Andrzej Mazur S.K.

adwokat

Usługi

Sprzeciw od nakazu zapłaty Gliwice

W relacjach dłużnik–wierzyciel bardzo ważnym uprawnieniem dla tego pierwszego jest możliwość wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty. To rodzaj ochrony prawnej dłużnika, która mu przysługuje w sytuacji, gdy uprawniony dochodzi od niego spłaty długu w postępowaniu cywilnym upominawczym. Jak w przypadku większości tego typu spraw, należy zachować odpowiednią formę i dotrzymać obowiązującego terminu. Gdy otrzyma się pismo wzywające do zapłaty w trybie upominawczym – warto sięgnąć po pomoc prawnika.

 

Kancelaria adwokacka z Gliwic, prowadzona przez mecenasa Andrzeja Mazura, wspiera Klientów, mających dług w zakresie sporządzania i wnoszenia sprzeciwów od nakazu zapłaty. Z naszą pomocą dłużnicy mogą podjąć skuteczne działania, których celem jest oddalenie wniosku swojego wierzyciela. Dysponujemy specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem, umożliwiającymi uzyskanie korzystnego wyniku postępowania.

Skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty

Aby wnoszony sprzeciw był skuteczny, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Pierwszy to dotrzymanie odpowiedniego terminu. Ten zaś biegnie od momentu otrzymania pisma i trwa jedynie 14 dni. Dłużnikowi jednak przysługuje prawo jego przywrócenia, jeśli w tym czasie nie był zdolny do odebrania pisma (np. jego kondycja zdrowotna na to nie pozwalała). Wobec tego musi wnieść stosowny, uargumentowany wniosek. Drugi warunek konieczny to należyta forma. Sprzeciw od nakazu zapłaty musi być sporządzony w dokładnie takiej samej postaci, w jakiej wpłynął sam nakaz. Może być to więc pismo formalne lub złożone przez Internet (wówczas składa się go w EPU – elektronicznym postępowaniu upominawczym). Co więcej – musi zostać sporządzone albo przez samego dłużnika, albo przez przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.

Konstrukcja wniosku

Poprawnie sporządzony sprzeciw zawiera:

 

  • oznaczenie sądu, do którego jest wnoszony,

  • dane stron, jakich dotyczy postępowanie,

  • nagłówek z oznaczeniem tytułu pisma,

  • sygnaturę akt,

  • osnowę wniosku lub oświadczenia,

  • dowody popierające przytoczone przez dłużnika okoliczności,

  • własnoręczny podpis strony lub reprezentanta,

  • wyliczenie załączników do pisma.

 

Dłużnik w takim piśmie powinien przedstawić wyraźny sprzeciw wobec części lub całości nakazu, a także przedstawić argumenty na podparcie swojego twierdzenia. Często na przykład dotyczą one przeterminowania długu. Nie może zabraknąć też wykazu wniosków, wśród których wylicza się m.in. te o oddalenie powództwa czy o dopuszczenie dowodów w sprawie. Obok argumentacji, są one bardzo ważne. Dowodem jest np. przedstawienie daty zawarcia umowy oraz wyliczenie terminu, kiedy dług uległ przedawnieniu. Skierowanie do sądu sprzeciwu od nakazu zapłaty wiąże się z poniesieniem kosztu jego wniesienia. Opłata wynosi 2% wartości sporu, przy czym nie może być niższa niż 30 i wyższa niż 5000 złotych.

 

Chcąc dopełnić wszelkich formalności i skutecznie przeciwstawić swoje uprawnienia jako dłużnika wobec roszczeń wierzyciela, wystarczy zwrócić się po pomoc do naszej kancelarii z Gliwic. Podchodzimy do każdej sprawy ściśle indywidualnie, podpowiadamy, co warto zrobić i co uwzględnić we wniosku. Możemy też dla Państwa sporządzić sprzeciw i wnieść go do odpowiedniego sądu.